Na czym polega proces spawania pod wodą

Na czym polega proces spawania pod wodą

Tagi wpisu: Kielce Świętokrzyskie URZĄDZENIA WIELOFUNKCYJNE

Obecna technika rozwinęła się w bardzo szybki sposób. Nie sposób spostrzec coraz częściej ogłaszanych w prasie nowości technicznych. Jeszcze niedawno wydawałoby się, że pod wodą nie da się rozpalić ognia, a teraz…

Do tej pory spawano tylko i wyłącznie na powietrzu, w miejscu o małej wilgotności ? w suchych warunkach. Jednakże sowieckie odkrycie zrewolucjonizowało przemysł oraz jego część jaką jest spawalnictwo. Odtąd można było spawać w warunkach wodnych przy pomocy wynalazku Konstantego Chrenowy, który ułatwił naprawę okrętów oraz innych statków. Z czasem urządzenia te zostały zmodernizowane i rozpowszechnione również pośród typowych spawaczy. Za pośrednictwem spawarek ?wodnych? wiele prac oraz napraw konstrukcji żelaznych były zmodyfikowane i tym samym poprawione.

Spawanie pod wodą jest dosyć nową dziedziną w związku z tym większość wiadomości na jej temat jest jeszcze niedostępna. Ale opierając się na osiągalnych treściach spawanie pod wodą można określić następująco:

Łuk

Łuk powstaje w wyniku przepływającego prądu i parującej wody. Jednym z prostszych sposobów spawania pod wodą jest pomalowanie elektrody bezbarwnym lakierem. W przypadku zajarzenia się łuku trzeba, pod określonym kątem, dotknąć elektrodą o otulinę. W taki o to sposób tworzy się ścieg. Niezwykle istotne jest również zabezpieczenie spawu przed hartowaniem. Wówczas wielu fachowców zaleca stosować elektrod niklowanych.

SPAWARKI TIG

Spawarki MAGNUM Kielce

SPAWARKI MIG / MAG

Spawarki MAGNUM Kielce

SPAWARKI MMA

Spawarki MAGNUM Kielce

Często w literaturze możemy spotkać się także z innymi technikami spawania pod wodą. Jednym z nich jest patent opracowany w Instytucie Patona w Kijowie, w którym spawanie opiera się na drutach proszkowych. Natomiast Japończycy opracowali sposób na odrywające się pęcherze oraz napływającą wodę w ich miejsce. Aby proces jarzenia się łuku trwał nieprzerwanie, opracowano patent na obcinanie owych pęcherzy za pośrednictwem strumieni wodnych lub szczotek drucianych umieszczonych wokół dyszy w spawaniu MAG. Również w naszym kraju stworzono nowe sposoby na zmodernizowane oraz ulepszone spawanie pod wodą. Na AGH stworzono palnik z dodatkową dyszą wodną zawirowującą wodę. Proces działa na podstawie siły odśrodkowej, która odpycha otaczającą wodę tworząc stabilną przestrzeń gazową.

Źródło artykułu: spawarki.spawalnictwo24.pl

Published by

Comment (1)

  • spawanie pod wodą Reply

    Warto też dodać, że spawanie pod wodą należy do naprawdę niebezpiecznych zajęć. W wielu krajach za granicą stanowisko to jest bardzo dobrze opłacane, ale warto mieć świadomość ryzyka

    19 października 2017 at 10:16

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X