Okiem eksperta: piaskowanie i renowacja felg | piaskarka do felg
Okiem eksperta: piaskowanie i renowacja felg samochodowych

Okiem eksperta: piaskowanie i renowacja felg samochodowych

Felgi – od wielu osób słyszy się, że to wizytówka samochodu. Niestety nieraz pomimo naszych starań utrzymanie ich nie tylko w nieskazitelnej czystości lecz także w dobrej kondycji jest wręcz niemożliwe. Czynniki zewnętrzne, na które nie mamy wpływu takie jak jakość polskich nawierzchni, wszechobecne dziury, wysokie krawężniki i przede wszystkim zmieniające się warunki atmosferyczne zależne od pór roku powodują, że nasze felgi z czasem wyglądają na – mówiąc kolokwialnie -zmęczone życiem.

Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tym faktem jest renowacja / regeneracja felg, która jako kilkuetapowy proces, jest doskonałą alternatywą dla zakupu nowych obręczy. Renowacja przywróci naszym felgom dawną świetność nie naruszając przy tym znacznie budżetu domowego. Zanim jednak felgi znów będą wyglądać jak nowe wyjeżdżając z malarni muszą zostać poddane specjalistycznym procesom czyszczenia – tzw. piaskowania. Na czym dokładnie polega piaskowanie felg? Dlaczego jest tak ważne? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy

Piaskowanie – nieco historii

Wydawać by się mogło, że to proces, który sięga swoją historią dwudziestego wieku – nic bardziej mylnego. Otóż proces zwany piaskowaniem opatentowano już w 1870 roku. A jest to proces głęboko zakorzeniony w naturze – drobinki piachu popychane przez wiatr od setek tysięcy lat żłobią skały.

Na zdjęciu: pierwsza piaskarka, źródło Wikipedia

Ojczyzna piaskowania. Stany Zjednoczone Ameryki, Pensylvania – tam w dziewiętnastym wieku, z wykształcenia prawnik i wynalazca Benjamin Chew Tilghman stworzył technologię piaskowania a datą uznaną za jej początek jest 1870 rok, kiedy Tilghman uzyskał patent na swój wynalazek (U.S. Patent No. 108,408). Minęło sporo czasu bowiem ponad trzydzieści lat potrzeba było na połączenie mocy piasku i wysokiego ciśnienia. I tak oto w 1904 roku Thomas Pangborn stworzył pierwszą piaskarkę ciśnieniową, która działała z pierwszym kompresorem powietrza wynalezionych w 1983 roku. Do dzisiaj właśnie tą datę uznaje się jako przełom w rozwoju technologii piaskowania, gdyż wynalezione przez niego urządzenie zyskało niezwykłą popularność.

Piaskowanie felg – przygotowanie

Zanim zdecydujemy się na regenerację należy najpierw zadać sobie ważne pytanie – czy felga / felgi nadają się do renowacji? Musimy zdać sobie sprawę, że szkoda jest tracić czas i przede wszystkim pieniądze na piaskowanie i malowanie felg gdy te są pogięte lub pęknięte. Oczywiście inaczej wygląda kwestia renowacji auta o wartości historycznej gdzie oryginalne części mają znaczenie, tak w przypadku chęci odświeżenia wyglądu naszych felg, które są pogięte i popękane może to być skórka za wyprawkę, która w ogóle się nie opłaca. Inaczej jednak wygląda sprawa w przypadku odświeżenia zabrudzonych czy też porysowanych wyszczerbionych delikatnie obręczy, które nawet poddane procesowi napawania (w przypadku felg aluminiowych) nie zrujnują naszego budżetu a w stosunku do zakupu nowych pozostanie jeszcze znaczna kwota w kieszeni.

Na zdjęciu: ocena stanu felgi, źródło: Adobe Stock

Jak ocenić stan felgi / alufelgi? Na co zwrócić uwagę?

W tym celu należy najpierw pozbyć się opony z felgi i dokładnie obejrzeć samą obręcz. Możemy oczywiście zrobić to na własna rękę lecz jeśli brakuje nam doświadczenia zdecydowanie polecamy udać się do znajomego wulkanizatora, co niewątpliwie zaoszczędzi nam sporo czasu i potu. Jeśli jednak zdecydujemy się sami na ocenę stanu felg należy zwrócić uwagę na stopień ich zużycia, wygięcia, pęknięcia i mikropęknięcia oraz na nierówności ich powierzchni wymagające prostowania. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że nie każdą felgę da się lub opłaca prostować czy spawać. Czasami po prostu lepiej kupić nową bądź używaną o mniejszym stopniu uszkodzenia.

Jaki jest cel piaskowania felg?

Piaskowanie felg aluminiowych bądź stalowych to proces, którego celem jest oczyszczenie powierzchni obręczy ze starej warstwy farby lub lakieru oraz usunięcie wszelkiej maści zanieczyszczeń przed oddaniem ich do malowania. Przy piaskowaniu felg wykorzystuje się proces ścierania. Najprościej rzecz ujmując na felgę aluminiową bądź stalową wypuszcza się strumień sprężonego powietrza wraz ze ścierniwem, którego dobór zależy głównie od rodzaju felgi, którą poddajemy obróbce strumieniowo – ściernej (felgi aluminiowe ze względu na mniejszą twardość wymagają zastosowania mniej agresywnej obróbki co za tym idzie delikatniejszych materiałów ściernych takich jak chociażby granulat czy mikrokulki szklane). Powierzchnia felgi jest w ten sposób bombardowana ścierniwem o wysokiej prędkości, które sprawia że stara farba odpada, odsłaniając pierwotną warstwę czyli czyste aluminium lub stal gotowe do malowania.

Felga przed piaskowaniem w oczyszczarce Land Reko PRC-17-13
Felga po piaskowaniu w oczyszczarce Land Reko PRC-17-13

Na zdjęciach: felgi przed i po piaskowaniu w oczyszczarce Land Reko® PRC-17-13

ZAPYTAJ O PRODUKT

Dlaczego piaskowanie to najlepsze rozwiązanie?

Czynnikiem, który przemawia za wyborem tego rozwiązania jest sprężone powietrze. To właśnie ono jest w stanie dotrzeć nawet w najmniejsze zakamarki felgi, co sprawia, ze jej powierzchnia będzie dobrze przygotowana na przyjęcie nowej farby. Zdecydowanie nie polecamy robić tego samemu w zaciszu garażu czy też piwnicy przy użyciu papieru ściernego i środków chemicznych. Nie tylko znacznie wydłuży to czas przygotowania felg do malowania ale i nie zapewni stu procentowej pewności, że powierzchnia została dobrze wyczyszczona.

Obecny rozwój technologii i procesów związanych z obróbką strumieniowo – ścierną zapewnia nam więc nie tylko pewność co do jakości przygotowania powierzchni ale i pozwala nam zaoszczędzić cenny czas.

Piaskarka do felg – syfonowa czy kabinowa?

Naszym zdaniem – kabinowa. Co prawda piaskarka syfonowa daje nam mobilność, zajmuje mniej miejsca i mniej kosztuje, lecz za profesjonalnym rozwiązaniem w postaci oczyszczarki kabinowej przemawia fakt o jej wydajności a samo piaskowanie odbywa się w cyklu zamkniętym. Niezależnie od tego czy mówimy tu o oczyszczarce ciśnieniowej czy podciśnieniowej zaletą piaskowania w kabinie jest między innymi niskie zużycie ścierniwa, które pracując w obiegu zamkniętym jest wielokrotnie użyte w procesie oczyszczania. Może dopóty dopóki mówimy tutaj o tanim piasku nie ma to większego znaczenia tak w przypadku zastosowania materiałów ściernych o większej agresywności obróbki i znacznie wyższej cenie względy praktyczno – ekonomiczne zdecydowanie biorą górę. Dodatkowym atutem oczyszczarek kabinowych jest ich wydajność – sam proces obróbki jest nie tylko szybszy i dokładniejszy lecz przede wszystkim bezpieczny dla użytkownika i mniej uciążliwy dla środowiska.

piaskarka do felg Land Reko

OCZYSZCZARKI KOMOROWE
LAND REKO

ZOBACZ

piaskarka do felg Land Reko

OCZYSZCZARKI SYFONOWE
LAND REKO

ZOBACZ

Jaką oczyszczarkę kabinową wybrać?

W ofercie naszej firmy znajdują się zarówno oczyszczarki syfonowe jak i kabinowe. Te drugie, które zdecydowanie polecamy do piaskowania felg dzielą się głównie na dwie kategorie: ciśnieniowe i podciśnieniowe. Jednakże nasze dotychczasowe doświadczenia w produkcji urządzeń i technologii do oczyszczania powierzchni pozwoliły nam zdefiniować kluczowe cechy i funkcjonalności – niedostępne dotychczas w alternatywnych produktach – stawiane przed oczyszczarkami przeznaczonymi do regeneracji felg samochodowych szeroko stosowanych nie tylko w branży motoryzacyjnej.

Dedykowane oczyszczarki do renowacji felg – seria PRC

Oczyszczarki Land Reko® serii PRC dostępne są w trzech wersjach sterowania: MA (manual / ręczna), SA (semi automatic / półautomatyczna) oraz FA (fully automatic, w pełni automatyczna) oraz czterech wersjach rozmiarowych.

Oczyszczarki serii PRC przeznaczone są dla wymagających użytkowników, dla których wolumen i tempo oczyszczania powierzchni oraz ograniczenie liczby personelu przeznaczonego do procesu obróbki ma największe znaczenie. Oczyszczarki do renowacji felg serii PRC to przede wszystkim innowacyjny i nieszablonowy pomysł naszych projektantów wyróżniający się nie tylko przemyślaną funkcjonalną, intuicyjnością obsługi ale i interesującym designem. Przede wszystkim jednak, maszyny do renowacji felg Land Reko® serii PRC umożliwiają osiągniecie wydajności oczyszczania powierzchni felg do 72 m2/h pracując w zakresie ciśnień 1.5 – 13 bar oraz osiągniecie każdego rodzaju struktury bez konieczności stosowania środków chemicznych i doczyszczania w innych typach procesów technologicznych.

Felga przed piaskowaniem w oczyszczarce Land Reko PRC-17-13
Felga po piaskowaniu w oczyszczarce Land Reko PRC-17-13

Na zdjęciach: felgi przed i po piaskowaniu w oczyszczarce Land Reko® PRC-17-13

ZAPYTAJ O PRODUKT

Innowacyjne rozwiązania w oczyszczarkach do felg PRC-17-13

Zastosowanie w serii oczyszczarek PRC innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych wpływa na zapewnienie ciągłości sposobu obróbki, poprawę warunków transportu ścierniwa do dyszy roboczej oraz możliwość obróbki różnorodnych materiałów z użyciem szerokiego spektrum materiałów ściernych. Oczyszczarki serii PRC pracują w zakresie ciśnień 1.5 – 13 bar w układzie jedno – lub dwudyszowym.

Oczyszczarka piaskarka do felg samochodowych Land Reko PRC-17-13
Oczyszczarka piaskarka do felg samochodowych Land Reko PRC-17-13
Oczyszczarka piaskarka do felg samochodowych Land Reko PRC-17-13
Oczyszczarka piaskarka do felg samochodowych Land Reko PRC-17-13

Podstawowe parametry techniczne:

Rozmiar oczyszczanej felgi:do 17 cali
Obciążenie stołu roboczego:do 50 kg
Objętość zbiornika ścierniwa:24 litry / 70 kg materiału ściernego
Nominalne ciśnienie robocze:do 13 bar
Wydajność oczyszczania:do 18 / 20 m2
Stopień oczyszczania:SA-3.0 (bardzo głęboka i rozległa korozja)
Zapotrzebowanie na powietrze:1 500 l/min (dla dyszy 5.0 mm)
Maksymalny przepływ powietrza:do 15 000 l/min
Obsługiwane średnice dyszy:od 2 do 15 mm
Zawór ścierniwa:talerzowy CLEMCO
Wymiary wziernika:410 x 740 mm
Temperatura pracy:10 do +50 °C

OCZYSZCZARKI PRC-17-13
w naszym sklepie on-line:

piaskarka do felg Land Reko

PIASKARKA DO FELG
SAMOCHODOWYCH PRC-17-13 MA

ZOBACZ

piaskarka do felg Land Reko

PIASKARKA DO FELG
SAMOCHODOWYCH PRC-17-13 SA

ZOBACZ

Inne oczyszczarki

Od niedawna poza oczyszczarkami do felg PRC-17-13 oferujemy Państwu inne, większe komory serii PRC-21-13 oraz PRC-25-13. Oczyszczarki te umożliwiają obróbkę felgi o wymiarze do 25” i wadze do 110 kg pod ciśnieniem do 13 bar. Urządzenia wyposażone są w wysokiej jakości talerzowy zawór ścierniwa marki Clemco charakteryzujący się ponadprzeciętną wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na ścieranie w porównaniu do standardowych zaworów montowanych w oczyszczarkach konkurencyjnych firm.

OCZYSZCZARKI PRC-21-13
w naszym sklepie on-line:

PIASKARKA DO FELG
SAMOCHODOWYCH PRC-21-13 MA

ZOBACZ

PIASKARKA DO FELG
SAMOCHODOWYCH PRC-21-13 SA

ZOBACZ

Podstawowe parametry techniczne:

Rozmiar oczyszczanej felgi:do 21 cali
Obciążenie stołu roboczego:do 70 kg
Objętość zbiornika ścierniwa:24 litry / 70 kg materiału ściernego
Nominalne ciśnienie robocze:do 13 bar
Wydajność oczyszczania:do 22 / 25 m2
Stopień oczyszczania:SA-3.0 (bardzo głęboka i rozległa korozja)
Zapotrzebowanie na powietrze:1 500 l/min (dla dyszy 5.0 mm)
Maksymalny przepływ powietrza:do 15 000 l/min
Obsługiwane średnice dyszy:od 2 do 15 mm
Zawór ścierniwa:talerzowy CLEMCO
Wymiary wziernika:410 x 740 mm
Temperatura pracy:10 do +50 °C

OCZYSZCZARKI PRC-25-13
w naszym sklepie on-line:

PIASKARKA DO FELG
SAMOCHODOWYCH PRC-25-13 MA

ZOBACZ

PIASKARKA DO FELG
SAMOCHODOWYCH PRC-25-13 SA

ZOBACZ

Podstawowe parametry techniczne:

Rozmiar oczyszczanej felgi:do 25 cali
Obciążenie stołu roboczego:do 110 kg
Objętość zbiornika ścierniwa:24 litry / 70 kg materiału ściernego
Nominalne ciśnienie robocze:do 13 bar
Wydajność oczyszczania:do 26 / 28 m2
Stopień oczyszczania:SA-3.0 (bardzo głęboka i rozległa korozja)
Zapotrzebowanie na powietrze:1 500 l/min (dla dyszy 5.0 mm)
Maksymalny przepływ powietrza:do 15 000 l/min
Obsługiwane średnice dyszy:od 2 do 15 mm
Zawór ścierniwa:talerzowy CLEMCO
Wymiary wziernika:410 x 740 mm
Temperatura pracy:10 do +50 °C
producent piaskarek do felg Land Reko®, piaskarka do felg, piaskarka do felg samochodowych, oczyszczarka do felg

Zadaj pytanie
Naszemu specjaliście:

Masz pytania odnośnie produktu?
Skorzystaj z formularza kontaktowego:

  Przesyłając zapytanie dotyczące produktu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych niezbędnych dla kontaktu w sprawie przedstawienia oferty handlowej - zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych Dz.U.Nr 133, poz.883. Pełny tekst związany z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz tutaj: Polityka prywatności

  * pola formularza wymagane

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  0
   0
   Twój koszyk
   Twój koszyk jest pustyPowrót do sklepu
   Skip to content