Jak wybrać idealny kompresor dla swojej firmy?

Jak wybrać idealny kompresor dla swojej firmy?

Tagi wpisu: WYPOŻYCZALNIA SPRĘŻAREK KIELCE

Sprężarki powietrza (kompresory) są obecne na rynku od ponad 100 lat i znajdują zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Jednym z powodów ich popularności jest fakt, że powietrze jest bardzo bezpiecznym, elastycznym, czystym i wygodnym nośnikiem energii. Urządzenia te przeszły bardzo długą drogę rozwoju technologicznego i stały się niezawodne przez co są niezastąpione w większości zastosowań przy których są wykorzystywane.

Tak jak w przypadku innych narzędzi, narzędzia pneumatyczne i sprężarki które je napędzają mają za zadanie zaoszczędzić czas i pieniądze przy każdym wykonywanym zadaniu. Większość narzędzi i urządzeń wykorzystujących sprężone powietrze jest mocniejsza i zazwyczaj lżejsza od standardowych narzędzi elektrycznych. Sprzęt pneumatyczny jest wykorzystywany w prawie każdym sektorze przemysłu lub usług zaczynając od przemysłu lotniczego, samochodowego a kończąc na spożywczym, tekstylnym czy też w stomatologii – dlatego czasem trudno jest wybrać odpowiedni sprzęt dla naszych potrzeb.Poniżej odnajdą Państwo odpowiedzi na podstawowe pytania, które mogą pomóc przy wyborze odpowiedniego urządzenia.

Jakie ciśnienie pracy sprężarki potrzebuję?Większość narzędzi i urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem wymaga pewnego minimum ciśnienia do prawidłowej pracy. Przy zbyt niskim ciśnieniu mogą w ogóle nie działać lub pracować w zbyt wolnym tempie. Standardowe narzędzia i urządzenia nie wymagają ciśnień większych niż 6-10 bar. Dobrze jest wybrać kompresor który będzie w stanie wytworzyć ciśnienie o 20% wyższe od wymaganego.

ZOBACZ URZĄDZENIA PNEUMATYCZNE W NASZYM SKLEPIE ON-LINE:

KOMPRESORY
ŚRUBOWE SPALINOWE
LandReko kompresory śrubowe spalinowe Kielce Rzeszów Radom Kraków Warszawa Lublin

KOMPRESORY
ŚRUBOWE ELEKTRYCZNE
LandReko kompresory śrubowe elektryczne Kielce Rzeszów Radom Kraków Warszawa Lublin

PIASKARKI
I OSPRZĘT
LandReko producent piaskarek | piaskarki Kielce Rzeszów Radom Kraków Warszawa Lublin

Jaką wydajność kompresora potrzebuję?

Najważniejsze w tym wypadku jest określenie zapotrzebowania powietrza danego urządzenia które będziemy podłączać pod sprężarkę i sprawdzić czy wydajność efektywna (tłoczna) kompresora jest w tym zakresie. Dobrze jest dodać 30% do zapotrzebowania powietrza dla urządzenia – pozwoli to utrzymać rozsądny zapas np. przy nieszczelności układu. Należy zawsze sprawdzać wyłącznie wydajność efektywną kompresora ponieważ wydajność ssawna zazwyczaj jest wyższa (o około 30%).

Przykładowe zapotrzebowanie powietrza narzędzi pneumatycznych w l/min przy ciśnieniu 6 bar:

 • Szlifierka kątowa 141-225
 • Wbijarka do gwoździ 50-120
 • Dłuto pneumatyczne 85-310
 • Wycinarka 112-280
 • Wiertarka 85-170
 • Piaskarka 180-310
 • Smarownica 115-150
 • Pistolet malarski 60-200

Jaką pojemność zbiornika potrzebuję?

Rozmiar zbiornika zależy od ogólnego zastosowania kompresora. Jeżeli podczas pracy potrzebujemy wyłącznie krótkich, skoncentrowanych przepływów powietrza (np. przy wbijarkach do gwoździ) wystarczy niewielki zbiornik (nawet 3 litrowy). Jeżeli wymagamy urządzenia które ma dostarczać powietrze w długich okresach czasu – bezpieczniej jest zastosować większy zbiornik (50-100L) który będzie swoistym buforem gwarantującym odpowiednią ilość powietrza i brak chwilowych spadków ciśnienia.

Czy moc silnika ma znaczenie?

Moc silnika ma znaczenie pośrednie. Proces sprężania powietrza wymaga silnika aby poruszyć tłoki ale sama jego moc jest tylko jednym z elementów równania. Większa moc silnika nie oznacza większej ilości sprężonego powietrza. Jeżeli silnik jest dobrze dobrany do danej pompy nie jest wymagana duża moc aby uzyskać docelową wydajność. Należy zwrócić uwagę czy dany producent podaje moc silnika w trakcie pracy czy wartość szczytową – która jest o wiele wyższa od mocy podczas pracy.

Źródło artykułu: Spinex

ZOBACZ URZĄDZENIA PNEUMATYCZNE W NASZYM SKLEPIE ON-LINE:

KOMPRESORY
TŁOKOWE ELEKTRYCZNE
LandReko kompresory tłokowe olejowe Kielce Rzeszów Radom Kraków Warszawa Lublin

OSUSZACZE
POWIETRZA
LandReko osuszacze powietrza Kielce Rzeszów Radom Kraków Warszawa Lublin

KOMPRESORY
TŁOKOWE SPALINOWE
LandReko kompresory tłokowe olejowe Kielce Rzeszów Radom Kraków Warszawa Lublin

Published by

Comment (1)

 • Krzysztoff Reply

  Uważam, że sprężarki powietrza to akurat sprzęt, na który warto wydać nieco więcej grosza, ale mieć pewność, że będą działały bez zarzutu. Sam postawiłem na jakość (płacąc więcej) i moje sprężarki są bezawaryjne i godne zaufania.

  29 sierpnia 2017 at 08:00

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X